مسکن طبیعی تولیدی بدن انسان، 6 برابر قدرتمندتر از مورفین است

این مسکن طبیعی 6 برابر قدرتمندتر از مورفین است

مسکن طبیعی تولیدی بدن انسان، 6 برابر قدرتمندتر از مورفین است

مورفین یکی از پراستفاده‌ترین داروهای مسکن در جهان است. اما آیا می‌دانستید یک مسکن طبیعی در بدن انسان وجود دارد که 6 برابر قدرتمندتر از مورفین عمل می‌کند؟ با گجت نیوز همراه باشید.

استفاده از مورفین به عنوان یک مسکن در همه جای جهان فراگیر شده است. اما این داروی شیمیایی و مخدر علاوه بر تسکین درد، تاثیرات مخربی نیز در پی دارد؛ تورم پلک، رنگ‌پریدگی پوست، گرفتگی عضلات، کهیر، از دست دادن وزن، بیهوش شدن و غیره از عوارض مصرف مورفین هستند. اما یکی از مهمترین عوارض این دارو، اعتیاد است.

بزاق، یک مسکن طبیعی با قدرتی بیشتر از مورفین

محققین دریافتند یک مسکن طبیعی جهت تسکین درد بدن وجود دارد که به راحتی می‌تواند جایگزین مورفین شده و حتی قادر است تا 6 برابر قوی‌تر از آن عمل کند. این مسکن طبیعی ، بزاق ما انسان‌هاست. دانشمندان و داروسازان با استفاده از بزاق انسان، دارویی به نام اوپیورفین (Opiorphin) ساخته‌اند. این دارو در واقع قدرت دفاعی بدن را در برابر درد افزایش داده و حتی قوی‌تر از مورفین عمل می‌کند.

وقتی درد به سراغ انسان می‌آید، ماده‌ای شیمیایی به نام آنکفالین (Enkephalin) در مغز آزاد می‌شود که به عنوان یک مسکن طبیعی برای انسان وارد عمل شده و درد را تسکین می‌دهد. داروی اوپیورفین با ترکیب شدن با آنکفالین باعث طولانی‌تر شدن اثر این ماده شیمیایی در بدن می‌شود.

این دارو بر روی موش‌های آزمایشگاهی تست شده و اثربخشی آن مورد تایید دانشمندان قرار گرفته است. پس از تزریق این دارو بر روی موش‌ها، مقاومت آنها در برابر درد چندین برابر بیشتر از تاثیر مورفین بود. البته این تحقیقات به همین جا ختم نشده و در حال گسترش است. دانشمندان امیدوارند وضعیت به گونه‌ای پیش برود که بتوان این داروی ساخته شده از بزاق دهان به طور گسترده‌ای در اماکن درمانی مورد استفاده قرار گرفته و جایگزین داروی مخدر مورفین شود.

جهت آشنایی با مکانیسم این دارو، ویدیوی زیر را تماشا کنید:

1395-09-18

دیدگاهتان را بنویسید