ناسا برای شکار شهاب سنگ درخواست کمک کرد

شهاب سنگ

ناسا برای شکار شهاب سنگ درخواست کمک کرد

اخیرا سازمان ناسا اعلام کرده که قصد دارد شهاب سنگی را با کشاندن بین مدار ماه و زمین (cislunar space) شکار کند و  افرادی را برای نمونه برداری به سطح شهاب سنگ ارسال کند. شاید این کار شبیه فیلم‌های تخیلی هالیوودی مانند جنگ ستارگان باشد، ولی ناسا واقعا چنین تصمیمی را گرفته است. با گجت نیوز همراه باشید.

اخیرا ناسا دست کمک به‌ سوی سازمان‌های هوافضا دراز کرده است و از آن‌ها درخواست کرده تا در تحقق این پروژه این سازمان را کمک کنند. ناسا اسم این پروژه را چتر مشارکتی برای ماموریت هدایت شهاب‌سنگ «ARM-UP» نامیده است و هرگونه پیشنهاد و کمک از سوی سازمان‌های مختلف را می‌پذیرد. همچنین افراد می‌توانند متقاضی مشارکت در تیم تحقیقاتی فوق شوند تا دانش تخصصی خود را طی 3 الی 5 سال آینده در اختیار ناسا قرار دهند.

در آخرین مرحله نیز ناسا اقدام به دریافت فرم ثبت نام افرادی می‎کنند که قصد دارند برای جمع‌آوری نمونه به سطح شهاب سنگ ارسال شوند. جالب است بدانید که این پروژه در دو فاز انجام خواهد شد: فاز اول در سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد و در آن یک فضاپیمای بدون سرنشین به سمت سیارک ارسال خواهد شد و آن را به سمت زمین خواهد کشاند و در فاز دوم که برای سال 2028 برنامه‌ریزی شده است، گروهی از فضانوردان توسط فضاپیمای اوریون به سیارک شکار شده سفر خواهند کرد تا نمونه‌های آن را به زمین بازگردانند. طرح‌هایی شامل ارائه تجهیزات برای ماموریت رباتیک، مانند ابزار علمی ناسا در این پروژه پذیرفته خواهند شد.

این سازمان دقیقا دلیل علت روی آوردن پروژه ARM به شرکت‌های خصوصی فضایی برای این ماموریت را توضیح نداده است، اما رسانه‌ها متذکر شده‌اند که هزینه‌های مرحله رباتیک این پروژه از 1.25 میلیارد به 1.4 میلیارد دلار افزایش یافته و ناسا اظهار کرده که قصد ندارد چنین بودجه‌ای را در اختیار این ماموریت قرار بدهد.

1395-05-30

دیدگاهتان را بنویسید