کشف شواهدی جدید از فعالیت یک آتشفشان قدیمی در سیاره سرخ

کشف شواهدی جدید از فعالیت یک آتشفشان قدیمی در سیاره سرخ

بررسی یک شهاب سنگ مریخی که در آفریقا پیدا شده بود، منجر به کشف شواهدی از فعالیت یک آتشفشان قدیمی در مریخ شد. به عقیده‌ی دانشمندان، این آتشفشان از دو میلیارد سال پیش در مریخ فعالیت می‌کند و تجزیه و تحلیل این یافته‌ها، سرنخ‌های جدیدی از چگونگی تکامل سیاره سرخ و فعالیت های آتشفشانی در این سیاره را در اختیار محققان قرار می‌دهد.

محققان دانشگاه هیوستون در آمریکا با بررسی یک شهاب سنگ مریخی به نتایج جالبی دست پیدا کردند که این یافته‌ها در مجله Science Advances نیز منتشر شد. آن‌ها بر این باورند که تاکنون تمام چیزهایی که ما در مورد ترکیب این سنگ‌های آتشفشانی می‌دانیم، بر اساس شهاب سنگی است که بر روی زمین پیدا شده است. این شهاب سنگ که در سال 2012 کشف شد با نام Northwest Africa 7635 شناخته می‌شود و گونه‌ای از سنگ‌های آتشفشانی Shergottite است.

شهاب سنگ مریخی

تاکنون 11 شهاب سنگ مریخی با ترکیب مشابه کشف شده است

تا به امروز، یازده شهاب سنگ مریخی با ترکیب شیمیایی و زمان پرتاب مشابه پیدا شده که به عقیده‌ی دانشمندان، تمام این شهاب سنگ‌ها از یک منبع آتش‌فشانی مشترک آمده‌اند. بیشتر این شهاب سنگ‌ها در محدوده‌ی سنی 327 تا 600 میلیون سال طبقه‌بندی شده‌اند، اما شهاب سنگی که به تازگی توسط تیم تحقیقاتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته به 2.4 میلیارد سال پیش بازمی‌گردد و به نظر می‌رسد که از قدیمی‌ترین مرکز آتش‌فشانی منظومه شمسی خارج شده است. این موضوع نشان می‌دهد که یک آتش‌فشان قدیمی با قدمت بیش از 2 میلیارد سال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین آتش‌فشان‌های منظومه شمسی در سیاره مریخ قرار دارد.

1395-11-18

دیدگاهتان را بنویسید