کشف گل خشک شده در مریخ توسط مریخ‌ پیمای کیوریاسیتی

کشف گل خشک شده در مریخ توسط مریخ‌پیمای کیوریاسیتی

کشف گل خشک شده در مریخ توسط مریخ‌ پیمای کیوریاسیتی

مریخ‌ پیمای کیوریاسیتی با احتساب امسال، چهار سال است که در حال گشت و گذار در مریخ و کشف تاریخچه‌ی این سیاره‌ی سرخ است. این مریخ‌ پیما در سال 2016 موفق شد رودهایی را کشف کند که از تبخیر دریاچه‌ها و منابع مواد معدنی به وجود آمده‌اند و نشان می‌دهند که اتمسفر مریخ در گذشته دارای اکسیژن بوده است. اکنون این مریخ‌پیما سال 2017 را با کشف جدیدی آغاز کرده؛ سنگ‌هایی که دارای خطوط برجسته‌ی به هم پیوسته هستند که به احتمال زیاد، ترک‌های ناشی از وجود گل خشک شده در مریخ باشند.

در صورتی که این فرض درست باشد، این اولین باری است که کیوریاسیتی توانسته وجود گل در مریخ را تأیید کند. ناسا در وبلاگ خود بیان کرده که این سنگ‌ها در حدود 3 میلیارد سال پیش شکل گرفته‌اند، توسط رسوبات دفن شدند و به شکل سنگ‌های لایه لایه درآمدند. به مرور زمان و فرسایش از طریق باد، این تکه‌ها آشکار شده‌اند که در منطقه‌ای به نام Old Soaker در پایین کوه Mount Sharp قرار دارند.

سایر شواهد موجود در این منطقه شامل یک الگو به شکل لایه‌های مورب است که می‌تواند در جاهایی شکل بگیرد که آب به طور مداوم جریان داشته است، مانند نزدیکی یک دریاچه. البته این احتمال نیز وجود دارد که این الگو به دلیل فرسایش باد در یک دوره‌ی خشک‌سالی ایجاد شده باشد. در هر صورت، وجود گل خشک شده در مریخ می‌تواند در اثبات نظریه‌های وجود رودخانه‌های بزرگ در گذشته‌ی این سیاره بسیار کمک کند، اما در حال حاضر باید منتظر اعلام نتایج دقیق‌تر توسط تیم کیوریاسیتی باشیم.

1395-10-29

دیدگاهتان را بنویسید