500 میلیون رمز عبور قدیمی به صورت آنلاین فاش شد

هک 500 میلیون رمز عبور قدیمی

500 میلیون رمز عبور قدیمی به صورت آنلاین فاش شد

یک مرکز تحقیقاتی امنیتی اخیرا متوجه درز 500 میلیون رمز عبور قدیمی به صورت آنلاین توسط هکرها شده است. این اطلاعات از یک پایگاه داده استخراج شده اند.

ظاهرا زمان آن فرا رسیده تا بار دیگر رمز عبورتان را تغییر دهید؛ تمامی آن‌ها را. به خصوص اگر از عمر رمز عبوری که بر روی حساب های کاربری مختلف خود استفاده کرده‌اید 12 ماه گذشته باشد. اما دلیل این کار چیست؟ به خاطر آن است که یک پایگاه داده گسترده متشکل از 500 میلیون رمز عبور قدیمی به تازگی توسط هکرها بر روی اینترنت قرار گرفته است.

طی سالیان اخیر چندین مورد از پایگاه های داده بزرگ افشا شده‌اند. تمامی آن‌ها متشکل از میلیونها آدرس ایمیل و رمز عبور هستند که به لطف آنها هر کسی می‌تواند با داشتنشان، اجازه ورود را به حساب کاربری افراد مختلف پیدا کند. حالا بار دیگر یک پایگاه داده جدید شامل صدها میلیون رمز عبور قدیمی به صورت آنلاین فاش شده است.

لاگین های قدیمی، مشکلات جدید

این دیتابیس متشکل از 560 میلیون ایمیل و رمز عبور است که برای نخستین بار توسط مرکز تحقیقاتی Kromtech Security کشف شد.

خبر خوب این است که برخی از اطلاعات این پایگاه داده جدید را رمزهای عبور قدیمی تشکیل می‌دهند که پیشتر فاش شده بودند و تازه نیستند. این حساب های لو رفته شامل سرویس‌های LinkedIn، MySpace، Tumblr، DropBox، LastFM، Adobe و Neopets می‌شوند. خبر بد این است که آن‌ها همگی در یک دیتابیس قرار گرفته‌اند تا اطلاعاتی به مراتب بیشتر از گذشته را در اختیار افراد سودجو قرار دهند.

این بدان معناست که اگر شما رمز عبور قدیمی خود را پس از نشت اول تعویض نکرده باشید، هم اکنون دیگر باید اقدام به این کار کنید. اگر هم از این هراس دارید که اطلاعات شما تا به حال به سرقت رفته باشند، می‌توانید از طریق سایت haveibeenpwned.com ، از آن مطلع شوید.  باب دیاچنکو، یکی از محققین شرکت Kromtech در ارتباط با این نشت جدید اطلاعات به وب سایت گیز مودو اینگونه گفته است:

ما می‌خواهیم باری دیگر به اهمیت تغییر رمزهای عبور توسط کاربران تاکید کنیم، زیرا تعداد افراد بداندیش برای بهره برداری از داده‌های نشت قبلی بیشتر شده است.

همین حالا رمز عبور قدیمیخود را تغییر دهید

حتی اگر اطلاعات حساب کاربری شما در این نشت جدید وجود نداشت هم خوب است که شما هر حساب کاربری دارید رمز عبورش را تغییر دهید. بی‌تردید تغییر ساده یک رمز عبور نمی‌تواند سخت و زمانبر باشد، بنابراین پیشنهاد ما به شما آن است که همین حالا دست به کار شوید.

1396-02-29

دیدگاهتان را بنویسید