FBI فروشگاه Applanet را به جرم انتشار برنامه‌های به‌سرقت رفته تعطیل کرد

فروشگاه

FBI فروشگاه Applanet را به جرم انتشار برنامه‌های به‌سرقت رفته تعطیل کرد

تلاش‌های همیشگی گوگل در جذب توسعه‌دهندگان به سمت فروشگاه پلی‌استور همچنان ادامه دارد، اما متاسفانه کرک شدن فایل‌های اپلیکیشنی (با فرمت APK.) عمیقا در سیستم‌عامل اندروید ریشه‌ کرده است و کاری از دست گوگل بر نمی‌آید.

توسعه‌دهندگان اپلیکیشن از دزدی برنامه‌‌ها سود چندانی نمی‌کنند و حتی با قیمت‌های غافلگیر‌کننده احتمال لو رفتن آن‌ها نیز وجود دارد؛ اما همچون افسانه‌ها، دزدان دریایی همیشه می‌توانند با فروش دیتای به سرقت رفته سود زیادی را به جیب بزنند؛‌ البته اگر مسئولین بر سر راهشان قرار نگیرند.

برخلاف جک اسپارو و دوستانش، یک سارق اپلیکیشن‌های اندرویدی 22 ساله با نام آرون باکلی و زیردستش گری شارپ 29 ساله آنچنان خوش‌شانس نبودند. هیچ‌کدام از این دو نفر نتوانستند با طلاهای فراوان یا شاهزاده گروگان فرار کند. در عوض این دو در ماه اوت به خاطر دخالت در فروش 4 میلیون کپی از اپلیکیشن‌های تحت قانون کپی‌رایت محکوم خواهند شد. این اپلیکیشن‌های به سرقت رفته ارزشی معادل 17 میلیون‌ دلار را شامل می‌شود.

17 میلیون دلار سود فروشگاه Applanet از فروش اپلیکیشن‌های دزدی

بین ماه‌ می 2010 و اوت 2012 این دو نفر به پخش اپلیکیشن‌های دزدیده شده در بازار سیاه آنلاین با نام Applanet پرداختند؛ اما سازمان FBI از فعالیت غیرقانونی آن‌ها مطلع گردید و وب‌سایت Applanet را در 21 اوت 2012 مصادره کرد؛‌ این اولین باری بود که یک فروشگاه اپلیکیشنی توسط دولت ایالات متحده آمریکا ضبط شد. در تصویر زیر نمایی از رابط کاربری فروشگاه غیر‌قانونی Applanet را مشاهده می‌کنید که توسط دولت امریکا مصادره شد:

FBI

علاوه بر 17 میلیون دلار درآمدی که این دو قصد داشتند به جیب بزنند، شارپ با فروش بیش از یک میلیون اپلیکیشن اندرویدی در فروشگاهی دیگر (SnappzMarket)، حدود 1.7 میلیون دلار دیگر به جیب زد. سازمان FBI این فروشگاه غیرقانونی را نیز مصادره کرد.

قانع شدید؟ سرقت اپلیکیشن‌ها دیگر آن‌چنان جالب و درآمد‌زا نیست. به دنبال یک شغل آبرومند باشید و توسعه‌دهندگان محبوبتان را پشتیبانی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید