Google Lens ؛ جستجوی محتوا از طریق دوربین تلفن همراه

Google Lens ؛ دستیار گوگل جستجوی محتوا از طریق دوربین را ممکن می‌سازد

Google Lens ؛ دستیار گوگل جستجوی محتوا از طریق دوربین را ممکن می‌سازد

ساندار پیچای (Sundar Pichai) مدیرعامل هندی آمریکایی گوگل، در جدیدترین کنفرانس این کمپانی، Google IO 2017، قابلیت دستیار گوگل برای فراهم کردن اطلاعات با استفاده از دوربین اسمارت فون به کمک فناوری Google Lens را معرفی کرد.

کاربران با استفاده از تکنولوژی Google Lens که دستیار گوگل (Google Assistant) را به دوربین موبایل مرتبط می‌کند، قادر خواهند بود با قرار دادن سوژه‌های مختلف در مقابل دوربین تلفن هوشمند خود، اطلاعات مربوط به آن سوژه را به راحتی در اختیار داشته باشد؛ به عنوان مثال شما می‌توانید با قرار دادن یک گل در محدوده لنز دوربین، نوع آن گل را از دستیار گوگل بپرسید و یا اگر پوستر مربوط به کنسرتی را در خیابان دیدید، به کمک این قابلیت سریع‌ترین راه دریافت بلیط کنسرت را پیدا کرده، ویدیوهای مربوط به آن هنرمند را ببینید و یا حتی از آخرین وضعیت لغو کنسرت او مطلع شوید! اگر هم رستوران جدیدی نظرتان را جلب کرده، دستیار گوگل با آنالیز تصویری که از تابلوی آن رستوران در اختیار Google Lens قرار می‌دهید، نظرات و ارزیابی‌های مشتریان آن رستوران را به شما نشان می‌دهد. شاید یکی از بهترین مزیت‌های این قابلیت جدید، به وای فای مربوط شود؛ کافیست دوربین خود را به سمت اطلاعات لاگین مودم موردنظر بگیرید و پس از چند ثانیه بدون نیاز به پسورد و دردسرهای دیگر، دستگاه اندرویدیتان را به اینترنت وصل کنید.

Google Lens ؛ دستیار گوگل جستجوی محتوا از طریق دوربین را ممکن می‌سازد

این قابلیت گوگل آنقدرها هم جدید نیست و در گذشته هم از آن برای راحتی کاربران استفاده شده؛ برای مثال اپلیکیشن Google Translate با استفاده از فناوری مشابهی قادر است کلماتی را که در نمایاب دوربین قرار می‌گیرند، به صورت اتوماتیک ترجمه کند. اینطور که به نظر می‌رسد اپلیکشن Google Photos هم به زودی به فناوری Google Lens مجهز خواهد شد.

البته کمپانی سامسونگ نیز به تازگی امکانات مشابهی را برای دستیار صوتی‌اش، بیکسبی، فراهم کرده که تنها به یافتن عکسهای مشابه در مورد یک سوژه و خرید از وب‌سایت آمازون محدود است.

جستجوی تصویری دستیار گوگل با فناوری Google Lens

1396-02-28

دیدگاهتان را بنویسید