MP4 چیست؟

MP4 مخفف MEPG-4 استاندارد ISO/IEC است که توسط MEPG( Group Moving Picture Expert) ارائه شده است.این کمیته توسعه MPEG-1 و MEPG-2 را نیز بر عهده داشته است.

این استانداردها تاثیر چشمگیری بر صنعت چند رسانه ای ها و به خصوص در ارایه فیلم های ویدیویی روی CD و تلویزیون های دیجیتالی داشته اند. MEPG4 نتیجه تلاش بین المللی دیگری با صدها محقق و مهندس در سرتاسر جهان است که با اسم 14496 ISO/IEC در اکتبر 1998نهایی شد و در اولین ماههای 1999 استاندارد گردید. البته پس از آن نسخه هایی از این استاندارد ارایه شده است و هنوز کار روی این استاندارد ادامه دارد.

موفقیت MPEG-4 در سه حیطه اساسی زیر است:
>تلویزیون های دیجیتالی
>برنامه های کاربردی گرافیکی متعامل با کاربر
>چند رسانه ای های متعامل باکاربر (در دسترسی های اینترنتی)
MPEG-4 مؤلفه های تکنولوژیکی استاندارد شده ای در اختیار قرار می دهدکه امر یکپارچگی محصول توزیع و دسترسی به محتویات را ممکن می سازد.اطلاعات تخصصی تر در مورد این استاندارد می تواند در سایت آن به این آدرس یافت شود: http://mepg.telecomitalilab.com.(البته در تایپ آدرس دقت داشته باشید که آدرس این سایت نسبت به بزرگی وکوچکی حروف حساس است).

MP4 یکی از مصطلح ترین مخفف هایی است که به جای MPEG-4 بکار رفته است .
Div X نیز از همین استاندارد پیروی می کنند. این اسامی به عنوان قالب هایی برای فشرده سازی امکان ذخیره ی فایل ها با حجمی حتی کمتر از فایلهایی با قالب DVD (تقریبا 10 درصد حجم اصلی فایل)امکان پذیر می شود که به راستی در اینترنت یک مزیت محسوب می شود.یک فیلم دو ساعته با صدایی با کیفیت خوب یک CD صوتی را می توان تنها در یک CDجای داد.البته خوب است خوانندگان بدانند که MP4 برای پخش کننده هاbrodcasters) ) طراحی شده بود تا با بهبود پخش زنده ویدئو در اینترنت در این راه به موفقیت بیش تری دست یابند.به عبارت دیگر هدف این بود که این قالب تنها برای پخش روی اینترنت حفظ شودو امکان ذخیره آن نباشد و بدین ترتیب سایت هایی مانند napster دیگر به وجود نمی آمدند تا حق کپی رایت را نادیده بگیرند.اما با دسترسی هکرها به اطلاعات مربوط به آن در سایت ماکروسافت و پخش آن روی اینترنت این رویا به تحقق نپیوست.البته هنوز مشکلات ذخیره فایل ها بدین فرمت حل نشده است و به عنوان مثال اگر بخواهید فیلم های DVDرا به Div X تبدیل کنید لازم است که ابتدا کدینگ Div Xرا دراختیارداشته باشید(بدیهتا)والبته به فضایی معادل6گیگابایت هارد دیسک یک درایو DVDیک CD Writer و صبری معادل با 12ساعت نیازخواهید داشت .
در زمینه فشرده سازی صوتی MP4به مفهوم " MEPG-4 AAC" است که در این استاندارد افت کیفیتی در صدا مانند ’ MEPG-2 Aac’ وجود نخواهد داشت زیرا نرخ رشته بیتی دقیقا یکسان خواهد بود.البته MP4 می تواند قالب های MEPG-2 وحتی MP3 را در بر بگیرد. برای پخش آهنگ های ذخیره شده با این استاندارد به نرم افزار های جدیدی نیاز نیست و winamp از نسخه2به بعد و footbar2000 با pluginهای مناسب و quick Time 6.0و Windows Media Playerبا فیلتر 3ivx DirectShow یا Envivio Tv می توانند این قالب را پخش کنند.البته پخش این آهنگ ها به نوع کدینگ و نرم افزار نوشتن آن نیز بسیار بستگی دارد.به عنوان مثال نرم افزار MP4creator قابلیت های بیش تری برای ایجاد این قالب فایل نسبت به winamp دارد و پخش کننده های بیش تری قادر به باز گشایی کدینگ آن هستند.برای انتقال این نرم افزار و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس http://faac.sourceforge.net/wiki.index.php?page=mp4creator مراجعه کنید.
در حالی که هنوز این استاندارد به بهره برداری کامل نرسیده است در سایت کمیته MEPG می توانید مطالبی را در مورد MEPG-7 و MEPG-21 پیدا کنید.
این مطالعات یک سوال رادر ذهن بشر ایجاد می کند که آیا او روزی می تواند تمام آرشیو و کلکسیون موسیقی خود را تنها روی یک یا دو Cdکامل ذخیره کند؟

شما فکر می‌‌کنید چقدر با آن روز فاصله داشته باشیم.

IRITN

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس