plug-ins چیست ؟

plug-ins برنامه های خارج از مرورگرها هستند که برای افزایش کارآیی یک مرورگر به آن متصل می شوند. این برنامه ها از یکسری فایل ها پشتیبانی می کنند که در حالت عادی مرورگرها قادر به اجرا و نمایش آنها نیستند. چندین plug-in هستند که دارای محبوبیت خاصی می باشند و مرتب اصلاح شده تا توانایی های بیشتری داشته باشند که به معرفی آنها می پردازیم.

یکی از معروفترین آنها برنامه اتصالی Adobe Acrobat است که توسط آن مرورگرها قادر خواهند بود تا فایل هایی با فرمت PDF را باز کرده و نمایش دهند. یکی از ویژگیهای این برنامه اتصالی، نمایش دقیق قالب و آرایش محتوای آن فایل مطابق با فایل اصلی خودش میباشد. این برنامه اتصالی همراه با نصب یکی از برنامه های Adobe Acrobat در سیستم شما نصب خواهد شد اما اگر هنوز برنامه ای نصب نکرده اید و یا خیالی هم برای نصب ندارید، می توانید فقط برنامه اتصالی مرورگر را از سایت زیر دانلود کرده و نصب نمایید.

یکی دیگر از این برنامه های اتصالی، برنامه ای است که قادر به پخش صوت و تصویر با فرمتی خاص است، بدین گونه که شما نیازی به صبر کردن برای دانلود آن فایل صوتی و یا تصویری نخواهید داشت و همزمان با دانلود آن فایل می توانید به آن گوش داده و یا ببینید. در حال حاضر دو نوع فرمت معروف به نامهای RealAudio برای پخش صوت و RealVideo برای پخش تصویر وجود دارند که حتی با اینترنت dialup هم می توانید از آنها استفاده کنید. این فرمتها باعث جذب افرادی شده که علاقه خاص به گوش کردن اخبار دارند چون بیشتر کانالهای خبری ، اخبار خود را با این فرمت بر روی اینترنت پخش می کنند. اگر شما برنامه مالتی مدیا RealOne.player را نصب کرده اید پس نیازی به برنامه اتصالی این فرمتها ندارید ولی اگر هنوز اقدام به اینکار نکرده اید می توانید برنامه اتصالی آنها را از آدرس زیر تهیه کنید.
plug-in دیگری هست که برای سیستم عامل مکینتاش میباشد بنام QuickTime و برای فرمتی خاص از فایلهای صوتی و تصویری میباشد که این فرمت مشابه فرمتهای گفته شده در قسمت بالا است. البته برنامه اتصالی QuickTime برای سیستمهای عامل ویندوز نیز وجود دارد تا کاربران اینگونه سیستمها هم بتوانند از این فایلها در وب استفاده کنند. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت زیر مراجعه کنید.
برنامه اتصالی دیگری بنام VRML هست که مخفف Virtual Reality Modeling Language میباشد که یک زبان مشابه HTML است و می تواند یک دنیای سه بعدی مجازی بسازد. توسط برنامه اتصالی این زبان می توانید این دنیای سه بعدی را در مرورگر خود آورده و در آن بچرخید. این زبان plug-in های مختلفی دارد. برای دانستن از این زبان می توانید به کنسرسیوم وب سه بعدی در آدرس زیر رفته و اطلاعاتی را کسب کنید.
اما پرکاربردترین برنامه اتصالی مربوط به یکی از محبوبترین برنامه های وب می باشد که اینروزها تعداد علاقمندان و سایتهایی که از آن استفاده می کنند بیشتر و بیشتر شده تا با استفاده از این تکنیک جذابیت خاصی به سایت خود بدهند. این برنامه های اتصالی Flashplayer و Shockwave میباشند که هر دو متعلق به شرکت ماکرومدیا هستند. توسط این دو برنامه اتصالی می توانید یک فایل نمایشی زیبا و یا یک انیمیشن جذاب در مرورگر خود ببینید که برای اطلاعات بیشتر و دانلود این برنامه ها باید به وب سایت ماکرومدیا به آدرس زیر بروید.
بعد از مراجعه به این سایتها و نصب برنامه های اتصالی، مرورگر شما قادر به شناسایی این فایلها و اجرای آنها خواهد بود. البته بعضی از plug-in ها همراه مرورگرها خواهند بود و نیازی به نصب مجدد نیست. اگر مرورگر شما به فایلی در وب برخورد کند که قادر به اجرای آن نباشد، پنجره ای باز کرده و از شما میخواهد تا برنامه اتصالی مورد نظر را دانلود کنید. اگر شما در سایتتان از برنامه هایی استفاده می کنید که نیاز به plug-in دارد، حتماً درقسمتی از صفحه توضیحی بگذارید تا کاربران از وجود آن باخبر شوند و لینک دانلود آن برنامه اتصالی هم بگذارید تا دسترسی به آن آسانتر شود.

منبع : iranw3

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس