RLO چیست؟

یک از مشکلاتی که بر سر راه تولید محتوای الکترونیک آموزشی قرار دارد. کمبود معلمان ورزیده است. در تولید یک نرم افزار آموزشی همیشه این معضل در پیش رو است : معلم ها با کامپیوتر آشنا نیستند و متخصصین کامپیوتر از موضوع تدریس اطلاعی ندارند. بهترین راه حل این است که یک معلم، خود نیز تولید کننده محتوای آموزشی باشد. Rlo ها یا (اشیاء آموزشی کوچک با قابلیت بکار گیری مجدد) یکی از راه حل هائی هستند که برای حل این مشکل ارائه شده اند. متن زیر ترجمه بخشی از مقاله ای است که در سایت elearningpost ارائه شده است.

RLO چیست؟
Rlo مخفف کلمات Reusable learning objects است که به معنای ( اشیاء آموزشی با قابلیت بکار گیری مجدد ) می باشد. تعریف های مختلفی برای RLO‌ وجود دارد. برخی می گویند فایل های تصویری و فیلم های آموزشی هم RLO هستند. برای مثال Netg چنین تعریفی از RLO دارد:
کوچکترین تمرین آموزشی مستقل که دارای هدف ، فعالیت آموزشی وارزیابی است.
منظور از هدف ، هدف آموزشی است، یا همان هدف اجرائی که RLO می خواهد به آن برسد.
فعالیت آموزشی ، همان محتوای RLO است . یعنی استراتژی آموزشی که در RLO برای رسیدن به اهداف آموزشی بکار گرفته شده است.
ارزیابی نیزبرای آزمودن میزان یادگیری فراگیران است.

از آنجا که RLO ها کوچک ترین قطعه آموزشی مستقل هستند، ما می توانیم با استفاده از تعدادی از آنها، یک درس یا حتی یک دوره آموزشی مطابق با نیاز های خودمان یا شاگردانمان بسازیم. به همان شکلی که از متن های مختلف برای نوشتن یک مقاله استفاده می کنیم.

سوال اینجاست : چگونه RLO بسازیم یا تهیه کنیم. و چگونه آنها را در آموزشمان بکار گیریم؟

پاسخ :‌ دو راه وجود دارد
1- آنها را بصورت آماده تهیه یا خریداری کنید. در حال حاضر شرکت هائی وجود دارند که RLO های آماده برای فروش دارند. مثل : Netg و SmartForce
2- راه دوم این است که کمی در کارتان خبره شوید و خودتان آنها را تولید کنید.

اگر بخواهید خودتان برای تولید RLO اقدام کنید، می توانید از ابزار های اختصاصی که برای این کار وجود دارد استفاده کنید. سایت های www.saba.com و www.docent.com چنین ابزار هائی را دارند. سایت www.mindlever.com نیز ابزاری به نام Learning object composer دارد که به کمک آن می توانید فایل های Word و PowerPoint خود را تبدیل به RLO کنید.

لینک های مرتبط :‌

Fastrak Consulting: Objects of interest
Learning Circuits: Primer on Learning Objects
Reusability.org: The Instructional Use of Learning Objects
Stephen’s Web: Learning Objects


منبع : فراگیری

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس