آلیاژ‌ طلا-تیتانیوم ؛ جواهری در ایمپلنت

آلیاژ‌ طلا-تیتانیوم

آلیاژ‌ طلا-تیتانیوم ؛ جواهری در ایمپلنت

دغدغه‌ی بیماری و رفتن به بیمارستان آن چیزی است که بسیاری از ما با آن درگیر هستیم و همیشه سعی در فرار کردن از آن داریم، در حالی که افراد بسیاری هستند که چاره‌ای جز رفتن به بیمارستان و روبرو شدن با مشکل را ندارند. در این مقاله برای عده‌ای که درگیر با کاشت مجدد هستند خبر خوبی داریم و قصد داریم آن‌ها را با دوست جدید خود؛ یعنی، آلیاژ‌ طلا-تیتانیوم آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

مقدمه

بسیاری از ایمپلنت‌های استخوانی (مانند آن‌هایی که برای استخوان مفصل ران و یا برای دندان انجام می‌شوند) نیاز به تعویض و کاشت دوباره بعد از یک دهه را دارند چراکه به اندازه‌ی کافی برای مدت زمان بیشتری قابل استفاده نیستند؛ اما خبر خوب این است که امکان دارد این مشکل توسط دانشگاه Rice حل شود و دیگر شاهد جراحی برای کاشت مجدد نباشیم.

راه حل

نتیجه‌ی تحقیقات این دانشگاه، آلیاژی طلا-تیتانیوم است که چهاربرابر از تیتانیوم خالص مستحکم‌تر است. این ترکیب آنقدر سخت و محکم است که برای پودر کردن آن برای بررسی خلوصش، این تیم تحقیقاتی را به دردسر انداخته است.

نحوه ساخت آلیاژ‌ طلا-تیتانیوم

این ترکیب در دمای بالا تهیه می‌شود و برای ساختش به ازای هر ذره مشخص طلا سه ذره تیتانیوم در آن موجود است که نتیجه این عملیات یک سازه‌ی بسیار محکم کریستالی است.

سخن پایانی

هرچند که هنوز پتانسیل و قابلیت آلیاژ‌ طلا-تیتانیوم مشخص نیست (چراکه این آزمایشگاه به ابزارهای الکتریکی و مغناطیسی مجهز است نه ابزارهایی برای تولید وسایل ارتجاعی)؛ اما دانشمندان این آلیاژ را بسیار سودمند برای ایمپلنت می‌دانند و البته این آلیاژ طبق گفته‌ها علاوه بر محکم‌تر بودن، راحتی را نیز برای بیماران به ارمغان خواهد آورد و دوست و همراه بهتری است و در مقایسه با تیتانیوم خالص گزینه‌ی بسیار بهتری است.

آلیاژ‌ طلا-تیتانیوم در ایمپلنت

استفاده‌ی از این آلیاژ ‌لزوما به معنای خداحافظی با بیمارستان برای جراحی مجدد نخواهد بود؛ اما قطعا هر چیزی که تعداد دفعات رفت و آمد ما را با بیمارستان کاهش دهد، بسیار مفید است و استقبال ما را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید