تیم کوک به‌زودی با مسئولان چینی ملاقات خواهد کرد

مسئولان چینی

تیم کوک به‌زودی با مسئولان چینی ملاقات خواهد کرد

طبق گزارشی که امروز در رسانه‌های غربی منتشر شد، مدیرعامل کنونی کمپانی اپل، تیم کوک، اواخر ماه جاری به کشور چین سفر خواهد کرد. گفته می‌شود آقای کوک در این مسافرت کاری با مسئولان چینی پیرامون موضوعات مختلفی مذاکره می‌کند. با مشروح خبر همراه گجت نیوز باشید.

با توجه به آمار فروش پایین و استقبال کم خریداران از آیفون‌های اپل، به نظر می‌رسد تیم کوک زمان مناسبی را برای خروج از آمریکا و این مسافرت کاری انتخاب کرده است. برخی کارشناسان معتقدند هدف اصلی کوک از این مسافرت کاری، بررسی دلایل ممانعت دولت چین از فعالیت‌های اپل در این کشور است.

تیم کوک به دنبال رفع محدودیت‌های اپل، با مسئولان چینی ملاقات خواهد کرد

آمار فروش کمپانی اپل در بازار بزرگ کشور چین طی بازه یک‌چهارم مالی دوم شرکت – از ژانویه تا مارس 2016 – افت 26 درصدی را متحمل شده است. این میزان افت که در گزارش رسمی درآمد‌های اپل در پایان ماه آوریل ذکر شده بود، در نهایت منجر به کاهش 10 درصدی در سرمایه کلی اهالی کوپرتینو شده است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد تیم کوک جلسات پرباری را با مسئولان چینی برگزار کند. دولت چین اخیرا کمپانی اپل را مجبور کرد تا دو سرویس iBooks و iTunes Movies را در چین تعطیل کند. همچنین این شرکت حق قانونی استفاده از برند آیفون بر روی سایر محصولات غیرموبایلی را از دست داده است، چراکه یک شرکت چینی با نام Xintong Tiandi Technology در سال 2007 برند IPHONE را به نام خود ثبت کرده است.

مدیرعامل اپل در این مسافرت کاری با مقامات ارشد دولتی، اعضای حزب کمونیست و همچنین مسئولان تیم تبلیغاتی چین ملاقات خواهد کرد. همانطور که می‌دانید، پس از محدودیت فعالیت‌های کمپانی اپل در چین، یک سرمایه‌گذار بزرگ با نام کارل ایکاهن، تمامی سرمایه خود را در این کمپانی تزریق کرد و در نتیجه سود 2 میلیارد دلاری نسیب اهالی کوپرتینو شد. ممکن است این موضوع در جلسات آقای کوک مطرح نشود، اما آقای ایکاهن اعلام کرده است که پس از ایجاد ثبات دوباره در چین، خرید سهام کمپانی اپل را آغاز می‌کند.

این اولین مسافرت کاری مدیرعامل کمپانی اپل به کشور چین نیست. یکی از مهم‌ترین سفر‌های کاری وی در سال 2012 بود. سال بعد نیز جهت بازدید از سرویس China Mobile دوباره به این کشور سفر کرد. بزرگ‌ترین اپراتور جهانی موبایل در آن زمان به دنبال ثبت قرارداد با محصولات آیفون بود. سال بعد نیز آقای کوک دوباره به چین سفر کرد تا نسخه طلایی آیفون 5s را شخصا به مدیرعامل China Mobile ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید