مسیر کامل ماموریت رزتا ، از آغاز تا خودکشی با برخورد به سیارک!

رزتا

تماشا کنید: مسیر کامل ماموریت رزتا ، از آغاز تا خودکشی با برخورد به سیارک!

با اتمام ماموریت فضایی رزتا ، سازمان فضایی اروپا شبیه‌سازی چهار دقیقه‌ای از مسیر حرکت این فضاپیما را ارائه داده است. مسیری بسیار پیچیده که هدف اصلی آن بررسی سیارک 67P/Churyumov-Gerasimenko بود و نتیجه آن اطلاعات بسیار ارزشمندی است که از این جرم سرگردان فضایی حاصل شده است.

داستان از نیمه سال 2014 شروع شد که رزتا ماموریت خود را به سوی سیارک هدف آغاز کرد. چندی بعد رزتا وارد مدارهای پیچیده و با اشکال عجیب خود شد و اولین تصاویر نزدیک از سیارک را ارسال کرد. مرحله بعد، فرستادن کاوشگر فیله روی سطح این سیارک بود که خود داستان دیگری از قطع ارتباط و خاموشی فیله داشت.

در ویدیوی زیر، مراحل مختلف این ماموریت، از رها کردن کاوشگر فیله تا استفاده از گرانش سیارک برای بیشتر اوج گرفتن و تصحیحات مداری به دلیل افزایش فعالیت سیارک مشخص شده است.

حدود چهار ماه پیش بود که رزتا در مدارهایی بیضوی شکل به دور سیارک قرار گرفت و از هر زمان دیگری بیشتر به آن نزدیک شد. یک ماه بعد، برای رزتا برنامه‌ریزی شد تا با سقوط روی سیارک، به ماموریت خود پایان دهد. به این ترتیب در تاریخ نهم مهرماه سال جاری، این ماموریت تاریخی به انتهای خود رسید.

با مشاهده شبیه‌سازی بالا، مسیر پرپیچ و خم این کاوشگر فضایی را می‌توانید تجسم کنید. به یاد داشته باشید که نحوه چرخش سیارک دقیق نیست و همین عاملی است که باعث مسیر پیچیده رزتا می‌شود. از آنجایی که نمای دوربین چندین بار عوض می‌شود، فلش پایین، نشانگر جهت خورشید است.

1395-10-09

دیدگاهتان را بنویسید